PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

UNIA EUROPEJSKA

flaga_u

EUROPEJSKI FUNDUSZ POMOCY
NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Do końca kwietnia 2016 roku w Organizacji – Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo Jednostka Terenowa w Ostrowie Wielkopolskim, osoby, które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. Do końca kwietnia 2016 roku, każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, kawę zbożową, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty , groszek z marchewką, sok jabłkowy, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową, klopsiki w sosie własnym, cukier biały i olej rzepakowy. Prócz wsparcia żywnościowego, Organizacja – Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo Jednostka Terenowa w Ostrowie Wielkopolskim, realizować będzie cykliczne działania:

  • szkolenia z uwzględnieniem problemu uzależnień,
  • organizowanie wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,
  • prowadzenie świetlicy środowiskowej z programem socjoterapeutycznym.

O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu. Pomoc żywnościowa, w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji. Podprogram 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego Organizacja – Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo Jednostka Terenowa w Ostrowie Wielkopolskim, objęła wsparciem żywnościowym 361 osób. Obok dystrybucji paczek, prowadzone były również działania w ramach Stowarzyszenia oraz spotkania integracyjne.

PO PŻ 2015 – Harmonogram Działań Towarzyszących

HARMONOGRAM WARSZTATÓW W RAMACH DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
PODPROGRAM POPŻ 2015

L.P.DataTytuł warsztatuGodzinaNazwa organizacjiMiejsce warsztatówOsoba prowadząca
1.27.01.2016Warsztaty kulinarne10.00 oraz 

13.00

Bank Żywności w PoznaniuDom Katolicki przy Konkatedrze w Ostrowie WielkopolskimSylwia Lenartowicz

Warsztaty, które odbyły się 27.01.2016, zostały zorganizowane dla dwóch grup. Pierwsza miała zajęcia o godz. 10.00, druga o godz. 13.00.