XXVI Festyn Rodzinny

Już po raz 26 mieszkańcy naszego regionu zaproszeni zostali do wspólnej zabawy, przygotowanej przez Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo. W niedzielę 21 maja br., na scenie w Parku Miejskim, punktualnie w południe uroczystego otwarcia Festynu dokonali: reprezentujący Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego wiceprezydent Jakub Szczurek, ks. Kanonik Krzysztof Nojman, Przewodnicząca Stowarzyszenia Irena Dutkowska oraz honorowy Prezes Stowarzyszenia Jerzy Grzegorski. Równocześnie rozpoczął się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Oldboys Ostrovia 1909 a WKS Śląsk Wrocław o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego. Komentatorem tego spotkania był Stanisław Kryjom, długoletni przyjaciel naszego Stowarzyszenia. Następne kilka godzin na dużej scenie należało do młodych artystów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w XVIII Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży o puchar Starosty Ostrowskiego. Występom przyglądało się jury w składzie:  – Bogumiła Stendera, Stanisław Ratajczak, Grzegorz Juśkiewicz.  W wyniku  przeprowadzonego konkursu:   W kategorii wiekowej 5-9 lat puchary otrzymali:

 • Wśród solistów – Duet Iga Szuleta i Natalia Szablewska z Zespołu Szkół w Wielowsi
 • Spośród zespołów wokalnych – Zespół Wokalny z Przedszkola Nr 9 im. Misia Uszatka w Ostrowie Wielkopolskim
 • Wśród chórów – Chór „GAMA” ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim
 • W kat. zespołów tanecznych – Zespół z Zespołu Szkół w Chynowej

  W kategorii wiekowej 10-13 lat puchary otrzymali:

 • Wśród solistów – Aleksandra Bilska Szkoła ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim
 • Spośród zespołów wokalnych – Zespół „Tęcza” ze Szkoły Podstawowej Nr I im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim
 • Wśród chórów – Zespół Chóralno – Wokalny ze Szkoły Podstawowej w Ligocie
 • W kat. zespołów tanecznych – Zespół Taneczny „FANTAZJA” z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim

W kategorii wiekowej 14-16 lat puchary otrzymali:

 • Wśród solistów – Duet Agata i Iga Kasprzak z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim
 • Spośród zespołów wokalnych – Zespól Wokalny z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim
 • Wśród chórów – Chór Szkolny z Gimnazjum Nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim
 • W kat. zespołów tanecznych – Zespół Raz 2, 3 z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim

W kategorii wiekowej 16 lat i starsi puchary otrzymali:

 • Wśród solistów – Wojciech Kupijaj z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie
 • W kat. zespołów tanecznych – Zespół Taneczny „DANCE OBSESSION” z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.

  Nagrody laureatom wręczył Starosta Ostrowski Paweł Rajski. W ramach Przeglądu przyznana została nagroda specjalna za szczególne przesłanie i wrażenia artystyczne, ufundowana przez J.E. Biskupa Diecezji Kaliskiej. Puchar z rąk ks. Kanonika Krzysztofa Nojmana otrzymał Zespół Gaudium Dei z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim   Zorganizowano także kolejne edycje Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego o puchar Prezydent Miasta. Wiceprezydent miasta P. Jakub Szczurekwręczył go uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Przeprowadzono również rozgrywki symultany szachowej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. Zgłosiło się do niej rekordowo dużo uczestników. Spośród 44 graczy najlepszy okazał się Damian Sienkiewicz i to on, z rąk P. Jarosława Lisieckiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Jakuba Rosika – mistrza szachowego, odebrał Puchar. Kolejną nagrodą, która wręczona została na scenie był Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Leraczyka. Fundator przekazał puchar na ręce zawodników drużyny Oldboys Ostrovia 1909, którzy spotkanie zakończyli wynikiem 2:1 (do przerwy 0:1). Oprócz działań na scenie głównej, organizatorzy przygotowali także wiele innych atrakcji. Najmłodsi mogli skorzystać z przejażdżki wokół parku kolorową kolejką, która znana jest już mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. W amfiteatrze, na małej scenie, przeprowadzono Pierwszy Konkurs na najsympatyczniejszego psa i najzabawniejszego szczeniaka. P. Ewa Konieczna ze Świetlicy „Boże Podwórko”, działającej w ramach Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo, zorganizowała „Strefę Dziecka”. Można w niej było wziąć udział w konkursach, zabawach i warsztatach, adresowanych do całych rodzin. W Strefie Dziecka z uczestnikami bawił się również Krzysztof Kończyński –  animator, wodzirej, muzyk – który zaprosił gości m.in. do włączenia się w tańce lednickie. Krąg przyjaciół Festynu Rodzinnego z każdym rokiem poszerza się. Oprócz policjantów, którzy od wielu lat towarzyszom naszym działaniom, prezentując sprzęt policyjny i znakując rowery, są z nami także strażacy. W bieżącym roku do strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, dołączyli także strażacy ochotnicy z Gminy Ostrów Wielkopolski. Reprezentanci OSP z Topoli Małej przywieźli do parku ręczną sikawkę konną i w strojach historycznych pozowali do wspólnych zdjęć. Ochotnicy z Wysocka Wielkiego oraz z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Wysocka Wielkiego przygotowali strażacki tor przeszkód. Chętni mogli przymierzyć specjalistyczne stroje strażackie, służące m.in. do zdejmowania gniazd os i szerszeni czy walki z pożarami. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla najmłodszych uczestników naszego Festynu organizatorzy przygotowali, ufundowane przez sponsorów, torty, które uroczyści rozcięli Starosta P. Rajski, Zastępca Prezydent Miasta J. Szczurek, Przewodniczący Rady Miejskiej J. Lisiecki. Stałym punktem programu jest loteria fantowa. Podczas XVI Festynu nagrodami głównymi był skuter (anonimowy sponsor), tablet (ufundowany przez ks. Kanonika Krzysztofa Nojmana), miejski rower (ufundowany przez Firmę Kotlarską Krzysztof Pawlak z Chynowy) oraz kilkaset innych nagród. Festyn zakończył koncert Zespołu TGD, który zgromadził pod sceną wielkie rzesze fanów. Była to piękna ewangelizacja, która w niezwykły sposób zamknęła nasz festyn.   Festyn Rodzinny w parku miejskim kończy cykl imprez, skierowanych do mieszkańców naszego regionu. Pierwszą z nich był koncert Zespołu „Alter Ego”, który 4 lutego 2017 r. zaprezentował się na deskach Ostrowskiego Centrum Kultury. Koncert prowadził p. Jarosław Wardawy. Natomiast 3 maja w ostrowskiej Konkatedrze wieczorną Mszę św. uświetnił występ Chóru św. Grzegorza pod dyrekcją Magdaleny Nowickiej. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne imprezy, związane z XVII Festynem Rodzinnym, organizowanym przez nasze Stowarzyszenie

Udostępnij