XXVIII Festyn Rodzinny

Za nami cykl imprez w ramach XXVIII Festynu Rodzinnego. Zainaugurował go koncert „Bogusław Morka zaprasza. Wielka sława to żart”, który odbył się w Ostrowskim Centrum Kultury 2 lutego, w sobotni wieczór tegorocznego karnawału. Występ najsłynniejszego polskiego tenora z udziałem utalentowanej, młodej sopranistki Emilii Zielińskiej przy akompaniamencie prof. Mariusza Dubrawskiego został przyjęty przez ostrowską publiczność owacjami na stojąco. Nie obyło się też bez bisów. Koncert trwał ponad 80 minut, a sala w tym dniu była wypełniona po brzegi.

W ramach Festynu Rodzinnego ciekawe spotkanie obejrzeli  kibice na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. 15 maja rozegrany został mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami TP Ostrovia Kobiety II Liga a Oldbojami Ostrovii 1909 50+ o puchary: Przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Walkowskiego i Radnego Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka. Pomimo  niesprzyjającej aury drużyny rozegrały mecz prowadzony w rodzinnej i przyjaznej atmosferze. Na doświadczenie i spore umiejętności starszych panów (średnia wieku zespołu to 56 lat) młode zawodniczki Ostrovii odpowiedziały nienaganną techniką, szybkością i ofiarnością. Mecz  obfitował w mnóstwo sytuacji podbramkowych, parad bramkarskich i widowiskowych pojedynków. Wynik 8 : 3 dla Oldbojów był dobrą lekcją dla reprezentujących już duże możliwości zawodniczek. Wręczenie pucharów zaplanowano podczas XXVIII Festynu Rodzinnego, organizowanego w niedzielę 19 maja w parku przy Urzędzie Miejskim. Na scenie wręczył je pan Andrzej Leraczyk, wyrażając słowa uznania i podziękowania za pełne zaangażowanie zawodników oraz udział w rozegraniu niezwykle interesującego meczu.

Wspomniany festyn, nad którym honorowy patronat objęła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pani Beata Klimek, poprzedziła uroczysta msza św. w Konkatedrze o godz. 10.45. Eucharystię uświetnił i na chwałę Panu zaśpiewał, zaprzyjaźniony z naszą Konferencją, zespół wokalny Alter Ego w składzie: Regina Plewa-Gad, Magdalena Nowicka, Magdalena Kajewska, Marcin Gaj, Dariusz Maćkowiak, Krystian Przybył i Wojciech Woźniak. W ich wykonaniu usłyszeliśmy:

 1.  Jacob Arcadelt – Ave Maria,
 2.  Stanisław Moniuszko – Modlitwa w kościółku z opery „Halka”,
 3.  Cesar Franck – Panis Angelicus (akompaniament: Karol Kopiec),
 4.  Giuseppe Pitoni – Cantate Domino,
 5.  Ennio Morricone – Gabriel’s Oboe z filmu „Misja”,
 6.  Johannes Schweitzer – Sancta Maria.

Po takim uroczystym początku przeszliśmy do Parku Miejskiego, w którym czekały nas kolejne atrakcje.

Oficjalne otwarcie XXVIII Festynu Rodzinnego odbyło się o godz. 12.00.

W imieniu Pani Prezydent gości powitał Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pan Andrzej Baraniak, dziękując organizatorom za przygotowanie tego przedsięwzięcia i zapraszając do wspólnej zabawy.

Festyn odbył się pod hasłem „Rodzina Bogiem Silna”. Był dedykowany rodzinie, która dzisiaj jest bardzo zagrożona. Nasze działania stanowiły alternatywę na spędzenie czasu wolnego w gronie rodziny, przy dobrej muzyce, dostarczając jego uczestnikom dużo radości i ciekawych przeżyć artystycznych.

Po uroczystym otwarciu imprezy, na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowała  Emilia Zapart, uczennica siódmej klasy Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Za piękny występ otrzymała gromkie brawa i wyróżnienie. Zaśpiewała, m. in.:  „Dziwny jest ten świat”, „Lubię wracać”, „Mamo”.

Po solowym występie młodziutkiej wokalistki  rozpoczął się po raz dziewiętnasty Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży o Puchar Starosty Ostrowskiego. W konkursie udział wzięło 32 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, placówek kulturalno – oświatowych w czterech kategoriach wiekowych: pierwsza od 5 – 9 lat, druga od 10 – 13 lat, trzecia od 14 – 16 lat, czwarta od 17 lat i starsi.

Wykonawców oceniało jury w składzie:

 • Stanisław Ratajczak – przewodniczący,
 • Bogumiła Stendera – zastępca przewodniczącego,
 • Grażyna Kulik – członek komisji.

Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru adekwatny do wieku oraz specyfiki i motta Festynu Rodzinnego, stopień trudności, prezentację, pomysłowość, ogólny wyraz artystyczny i estetyczny.

W wyniku konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych następujący wykonawcy zdobyli puchary oraz statuetki i zajęli miejsca:

 • w pierwszej kategorii:
 1. soliści – Natalia Wolff ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Ostrowie  Wielkopolskim,
 2. zespoły wokalne – Duet Maja Zembrzuska i Hanna Różańska ze  Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim,
 3. chóry – TRELEMELE z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim,
 4. zespoły taneczne PLASTUSIE Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim,
 • w drugiej kategorii:
 1. soliści – Aleksandra Bilska ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim,
 2. zespoły wokalne – PÓŁNUTKI ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim,
 3. chóry – Chór Szkolny ze Szkoły Podstawowej w Chynowie,
 4. Duet Agata Cieplik i Oliwia Ratajska z MGOK w Raszkowie,
 • w trzeciej kategorii:
 1. soliści – Joanna Rosik,
 • w czwartej kategorii:
 1. soliści – Maja Kupczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Nagroda specjalna w XIX Konkursie Dzieci i Młodzieży – puchar ufundowany przez J. E. ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Edwarda Janiaka – za szczególne przesłanie i wrażenie artystyczne trafiła do chórku dziecięcego „Promyki”, działającego przy parafii Św. Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

W imieniu Starosty Ostrowskiego puchary wręczył pan Stanisław Ratajczak, pracownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, puchar ks. Biskupa – proboszcz Konkatedry ks. Kanonik Krzysztof Nojman.

Celem konkursu była konfrontacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, rozwijanie uzdolnień muzycznych i tanecznych, promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości muzycznej i tanecznej, promowanie wartości chrześcijańskich, patriotycznych i prorodzinnych.

Podczas festynu wystąpiła w tym roku utalentowana mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego Asia Skoczylas – laureatka licznych konkursów wokalnych, w tym zdobywczyni nagrody specjalnej w jednym z odcinków programu „Łowca Talentów”. Specjalnie dla publiczności wykonała takie utwory, jak: „Świat się pomylił”, „Slow it down”, „Wracam do domu”, The Climb”, „Rather be”.

Gdy na scenie swoje umiejętności prezentowały dzieci i młodzież, w amfiteatrze od godz. 15.00 rozpoczął się Blok kulturalno – rozrywkowy dla dzieci, a w nim m. in.: prezentacja dzieci i młodzieży z „Bożego Podwórka”, konkursy rodzinne z nagrodami – sportowe, plastyczne, quizy, zabawa przy muzyce, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz inne niespodzianki. „Strefę Dziecka” przygotowali i prowadzili Ewa Konieczna i  Szymon Matyśkiewicz.

W pejzaż festynu wpisała się symultana szachowa o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej, prowadzona w tym roku przez pana Jakuba Rosiaka. Spośród kilkunastu zawodników, najlepszym w tej rozgrywce okazał się Igor Majcher. Dużym powodzeniem cieszył się również Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym o puchar Pani Prezydent. Zwycięzca tego turnieju osobiście otrzymał nagrodę i przyjął gratulacje z rąk włodarza naszego miasta, pani Beaty Klimek.

Podczas festynu nie zabrakło strefy gier i zabaw strażackich prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Wysocka Wielkiego.  W programie festynu zaplanowano też pokaz sprzętu policyjnego i pożarniczego, znakowanie rowerów oraz drogocennych przedmiotów, kolejkę turystyczną wożącą dzieci dookoła parku, stoiska handlowe, dmuchane zamki czy bajkowe maskotki częstujące ciasteczkami, słodyczami i danymi przez firmę GAMEX bananami. Atrakcją okazały się duże torty, specjalnie upieczone na nasz festyn przez wytrawnych ostrowskich cukierników. Jeden przekazała firma Wypiek Ciast Chalińska – Jędrzejak Marzena, drugi  – firma Rarytas Halina Karczewska. Obydwa były pięknie udekorowane i bardzo smaczne. Ofiarodawcom pięknie dziękujemy.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano stoisko dla dzieci i młodzieży OSTROWPLANSZE – inicjatywa łącząca ludzi, którzy uwielbiają nowoczesne gry planszowe i inne gry bez prądu. Natomiast po raz drugi zaprezentował się na festynie ROBOTEC proponujący zajęcia z robotyki lego, modelowania 3D oraz programowania w świecie Minecraft, jako idealnego połączenia nauki i doskonałej zabawy.  Obie te dziedziny spotkały się z bardo dużym zainteresowaniem. Inną atrakcją był pokaz Psich Piękności, cieszący się od kilku już lat niemałym powodzeniem.

Nieodłącznym elementem naszej imprezy jest loteria fantowa. Nagrodę główną – skuter – wylosował Łukasz Janiak – uczeń jednej z ostrowskich szkół, który wcześniej był zaangażowany w rozprowadzanie cegiełek na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego. Serdecznie mu gratulujemy.

W czasie festynu był czas nie tylko na dobrą zabawę. Po raz kolejny przeprowadzona została także rejestracja dawców szpiku kostnego, których, jak zawsze, nie brakowało.

Gwiazdą tegorocznego festynu był zespół Universe, który przyjechał do nas bezpośrednio z tournee w Niemczech. Fani nie zawiedli. Frekwencja na koncercie dopisała. Publiczność z wielkim aplauzem przyjęła członków zespołu i dobrze się bawiła, co cieszyło wykonawców oraz  organizatorów.

Występ zespołu Universe zakończył tegoroczny cykl imprez w ramach XXVIII Festynu Rodzinnego, który profesjonalnie dla Państwa prowadziła Beata Hajdziony – była dyrektor GOK w Wysocku Wielkim, a obecnie pracownik MDK w Ostrowie Wielkopolskim.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować WSZYSTKIM, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego charytatywnego przedsięwzięcia. Za trud i wszelkie dobro niech Bóg Im hojnie wynagrodzi.

Dochód z Festynu, zgodnie ze statutem, przeznaczony został na wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej oraz prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej „Boże Podwórko”.

Udostępnij