Wszystkie wpisy, których autorem jest irena

Pomoc żywnościowa w ramach POPŻ 2014 – 2020

W piątek, 26 kwietnia, w ramach Pomocy Żywnościowej POPŻ 2014-2020, odebraliśmy z Banku Żywności w Poznaniu 3 637,12 kg artykułów spożywczych. W dostawie, dla osób objętych tą formą pomocy, otrzymaliśmy: cukier, mleko UHT, makaron, szynkę wieprzową, pasztet wieprzowy, ser podpuszczkowy Gouda oraz groszek z marchewką. Wcześniej, poinformowane telefonicznie osoby - wskazane w skierowaniu wystawionym przez MOPS w Ostrowie Wielkopolskim - odbiorą przygotowane dla nich paczki w sobotę, 27 bieżącego miesiąca, w Domu Katolickim przy Konkatedrze. Przywieziona żywność trafi do 534 osób.

Od października 2018 roku do 31 marca 2019 roku wydaliśmy ponad 17 ton żywności, którą obdarowanych zostało 528 osób. W dostawach, łącznie, znalazły się następujące produkty: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający Gouda, szynka drobiowa oraz wieprzowa mielona, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju, cukier, miód nektarowy wielokwiatowy, olej rzepakowy, gołąbki w sosie własnym.

Zobacz zdjęcia

       

Wielkanocne Śniadanie

Jajka, szynka, kiełbasa, baranki z masła, chleb, babka piaskowa i owoce to produkty, które znalazły się na - nakrytym białym obrusem, udekorowanym wiosennymi kwiatami i bukszpanem - wielkanocnym stole. Zasiedli przy nim, w Wielki Czwartek o godz. 12.30, dzieci i młodzież z "Bożego Podwórka". Potrawy poświęcił współpracujący ze świetlicą ks. Mateusz Setecki z ostrowskiej Konkatedry. W uroczystym śniadaniu udział wzięli również wychowawcy i wolontariusze naszej placówki oraz członkowie Stowarzyszenia zaangażowani w przygotowanie tego przedsięwzięcia.

Celem spotkania było kultywowanie tradycji uroczystego Śniadania Wielkanocnego. Dla niektórych uczestników było ono okazją do skosztowania potraw, których wcześniej nie próbowali.

Najwięcej radości w tym dniu dostarczyło dzieciom szukanie w ogrodzie ks. Proboszcza paczek od "Wielkanocnego Zajączka". Zadowolenia i uśmiechów nie brakowało. Całej imprezie sprzyjała ciepła i słoneczna pogoda.

Fotorelacja z uroczystego Wielkanocnego Śniadania w zakładce GALERIA

 

Świąteczna pomoc

W Wielkim Tygodniu, w poniedziałek, członkowie stowarzyszenia przygotowali paczki żywnościowe dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W paczkach znalazły się: cukier, mąka, masło, szynka, czekolada i jajka. Obdarowanych zostało ponad 160 potrzebujących, z których połowę stanowiły osoby samotne.

Zdjęcia w zakładce GALERIA

 

Pomoc żywnościowa

Nasze Stowarzyszenie każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy udziela osobom w trudnej sytuacji życiowej pomocy w postaci paczek żywnościowych. Wydaje również żywność przywiezioną z Banku Żywności w Poznaniu w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020.

Zdjęcia z przygotowania paczek w zakładce GALERIA

Osoby potrzebujące także takiej formy pomocy, zapraszamy na dyżur charytatywny pełniony przez nas w każdą środę, w godz. 15.00 - 16.00, w budynku przy ul. Gimnazjalnej 1. Dawniej znajdowało się w nim biuro parafialne Konkaterdy, obecnie siedziba Stowarzyszenia oraz działająca w ramach naszej organizacji świetlica "Boże Podwórko".

 

Warsztaty kulinarno-edukacyjne

We wtorek 2 kwietnia br. w Domu Katolickim przy Konkatedrze odbyły się warsztaty kulinarno-żywieniowe nt.: "Niemarnowanie żywności". Uczestnicy spotkania mogli poznać zasady zbilansowanej diety, zdobyć wiedzę i praktykę w zakresie prawidłowego odżywiania, umiejętnego przygotowania zdrowych posiłków oraz jadłospisów, aby móc wprowadzić je w życie. W trakcie warsztatów wszyscy brali aktywny udział w tworzeniu potraw, którymi później się delektowali.

Warsztaty prowadzili dietetycy z Poznania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020.


Więcej zdjęć w zakładce GALERIA                  

Rozprowadzanie cegiełek

Pełną parą ruszyły przygotowania do XXVIII Festynu Rodzinnego. Nieodłączną częścią tej imprezy jest loteria fantowa. Jej celem jest pozyskanie środków na funkcjonowanie naszej świetlicy oraz niesienia pomocy najuboższym. W rozprowadzanie cegiełek na ulicach miasta zaangażowała się młodzież ostrowskich szkół oraz dzieci z "Bożego Podwórka", którym dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję. Bardzo ważne jest, aby w obecnych czasach, w których nadrzędne stają się wartości materialne, uwrażliwiać dzieci i młodzież na drugiego człowieka, jako wartość nadrzędną. Dlatego za zaangażowanie i oddanie serdeczne podziękowanie składamy również dyrektorom szkół, nauczycielom, a także rodzicom za wyrażenie zgody na udział swojego dziecka w tym przedsięwzięciu. Losowanie nagród odbędzie się w niedzielę 19 maja w parku przy Urzędzie Miejskim.

ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO NABYWANIA LOSÓW. KUPUJĄC  JE POMAGASZ.

Patrz zdjęcia z 31 marca 2019 w zakładce GALERIA

Patrz zdjęcia z 17 marca 2019 w zakładce GALERIA

Cykl imprez w ramach XXVIII Festynu Rodzinnego

Pierwsza sobota lutego od kilku już lat jest dniem, w którym nasze Stowarzyszenie rozpoczyna cykl imprez, realizowany pod wspólną nazwą FESTYN RODZINNY. W ten wieczór zapraszamy Państwa na KONCERT KARNAWAŁOWY. Wpisał się on już na stałe w kalendarz ostrowskich imprez i szczelnie wypełnia gościnne progi Ostrowskiego Centrum Kultury. I tak też stało się w sobotę 2 lutego 2019 r. Wszystkie bilety rozeszły się, jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Nie stało się to bez przyczyny. Licznie zgromadzona publiczność czekała na niezwykłego artystę. Gościem wieczoru był BOGUSŁAW MORKA. 

Czytaj dalej Cykl imprez w ramach XXVIII Festynu Rodzinnego

Zimowisko w Białce Tatrzańskiej

Obraz może zawierać: 7 osób, uśmiechnięci ludzie, na zewnątrz

W dniach 19-26 stycznia odbyło się zimowisko zorganizowane przez Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo dla 40-stu dzieci i młodzieży z ostrowskich szkół. Organizacja zimowiska była możliwa dzięki dotacji Gminy Miasto Ostów Wielkopolski oraz dzięki darowiznom złożonym przez prywatne osoby.

Obraz może zawierać: 16 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

Białka Tatrzańska powitała uczestników zimowiska piękną, choć mroźną pogodą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Dzieci przyjechały do Białki Tatrzańskiej 19 stycznia i zostały zakwaterowane w pensjonacie „U Gilów”. Uczestnicy przez 6 dni pobytu mieli możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i korzystania z uroków pięknej polskiej zimy. Dzieci jeździły na nartach i deskach snowboardowych korzystając ze stoków Ośrodka Narciarskiego „Kotelnica Tatrzańska”. Czytaj dalej Zimowisko w Białce Tatrzańskiej

Uwzględnienie profilaktyki uzależnień podczas kultywowania tradycji bożonarodzeniowych

Naszym wspólnym celem jest zdrowa rodzina.  Żyjemy jednak w czasach, w których problem uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych może dotknąć każdego z nas. Do tego dochodzą uzależnienia od komputera, telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, aby w porę reagować i przeciwdziałać.

Nasze Stowarzyszenie - w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego - od kilku już lat organizuje na ostrowskim Rynku Wigilię dla mieszkańców miasta, uwzględniając przy tym profilaktykę w zakresie uzależnień.

W ubiegłym roku, w wieczerzy wigilijnej, która odbyła się 21 grudnia udział wzięło ok. 700 osób. Życzenia składali i łamali się opłatkiem pani Ewa Matecka, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, oraz Proboszcz Konkatedry ks. kanonik Krzysztof Nojman. Na spotkanie zaprosiliśmy również terapeutę, który był dostępny dla wszystkich uczestników. W rozmowach przy stole dzielił się wiedzą i odpowiadał na zadawane mu pytania.

W 2015 roku zaprosiliśmy natomiast panią dr Teresę Kobrzyńską (ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie–zespołu do spraw programów lokalnych i regionalnych, certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Uzależnień w latach 1999-2006, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach i narkomanii przy Krajowym Biurze Przeciwdziałania Narkomanii w latach 2005-2006, obecnie Dyrektor Centrum Edukacji i Profilaktyki Problemów Uzależnień w Poznaniu), która w Domu Katolickim przy Konkatedrze wygłosiła prelekcję na temat szkodliwości picia alkoholu. Słuchaczami były wówczas rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Zdjęcia ze spotkania z panią dr Teresą Kobrzyńską w zakładce GALERIA