Zimowisko w Białce Tatrzańskiej

Obraz może zawierać: 7 osób, uśmiechnięci ludzie, na zewnątrz

W dniach 19-26 stycznia odbyło się zimowisko zorganizowane przez Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo dla 40-stu dzieci i młodzieży z ostrowskich szkół. Organizacja zimowiska była możliwa dzięki dotacji Gminy Miasto Ostów Wielkopolski oraz dzięki darowiznom złożonym przez prywatne osoby.

Obraz może zawierać: 16 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

Białka Tatrzańska powitała uczestników zimowiska piękną, choć mroźną pogodą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Dzieci przyjechały do Białki Tatrzańskiej 19 stycznia i zostały zakwaterowane w pensjonacie „U Gilów”. Uczestnicy przez 6 dni pobytu mieli możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i korzystania z uroków pięknej polskiej zimy. Dzieci jeździły na nartach i deskach snowboardowych korzystając ze stoków Ośrodka Narciarskiego „Kotelnica Tatrzańska”. Czytaj dalej Zimowisko w Białce Tatrzańskiej

Uwzględnienie profilaktyki uzależnień podczas kultywowania tradycji bożonarodzeniowych

Naszym wspólnym celem jest zdrowa rodzina.  Żyjemy jednak w czasach, w których problem uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych może dotknąć każdego z nas. Do tego dochodzą uzależnienia od komputera, telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, aby w porę reagować i przeciwdziałać.

Nasze Stowarzyszenie - w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego - od kilku już lat organizuje na ostrowskim Rynku Wigilię dla mieszkańców miasta, uwzględniając przy tym profilaktykę w zakresie uzależnień.

W ubiegłym roku, w wieczerzy wigilijnej, która odbyła się 21 grudnia udział wzięło ok. 700 osób. Życzenia składali i łamali się opłatkiem pani Ewa Matecka, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, oraz Proboszcz Konkatedry ks. kanonik Krzysztof Nojman. Na spotkanie zaprosiliśmy również terapeutę, który był dostępny dla wszystkich uczestników. W rozmowach przy stole dzielił się wiedzą i odpowiadał na zadawane mu pytania.

W 2015 roku zaprosiliśmy natomiast panią dr Teresę Kobrzyńską (ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie–zespołu do spraw programów lokalnych i regionalnych, certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Uzależnień w latach 1999-2006, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach i narkomanii przy Krajowym Biurze Przeciwdziałania Narkomanii w latach 2005-2006, obecnie Dyrektor Centrum Edukacji i Profilaktyki Problemów Uzależnień w Poznaniu), która w Domu Katolickim przy Konkatedrze wygłosiła prelekcję na temat szkodliwości picia alkoholu. Słuchaczami były wówczas rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Zdjęcia ze spotkania z panią dr Teresą Kobrzyńską w zakładce GALERIA 

   

Spotkanie Opłatkowe w świetlicy

Wigilia w świetlicy ma zawsze bardzo podniosły charakter – jest dla wszystkich uczestników, wychowawców i przyjaciół Bożego Podwórka najważniejszą uroczystością w ciągu całego roku. Dnia 21 grudnia 2018 r. zgromadzili się więc wszyscy (dzieci, młodzież, wychowawcy i wolontariusze oraz przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Konferencji Św. Wincentego a Paulo), by przełamać się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia, spożyć wieczerzę oraz wspólnie kolędować. W tym roku dodatkowo spotkał nas wielki zaszczyt, gdyż w uroczystości udział wzięli znamienici goście: kapłani Konkatedry oraz radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Na zakończenie wspólnego świętowania dzieci zostały hojnie obdarowane pięknymi prezentami.

Szkolenie – „Bądźmy czujni”

W dniu 28.12.2018 r. - w ramach zadania pt.: "Uwzglednienie profilaktyki w zakresie uzależnień podczas kultywowania tradycji bożonarodzeniowych" - odbyło się również szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w intrencie prowadzone przez panią Ewę Konieczną.

Adresatami byli rodzice dzieci uczęszczających do świetlicy oraz osoby z zewnątrz zainteresowani tematem. Uczestnicy mogli zdobyć wiedzę na temat przeciwdziałania różnym formom cyberprzemocy, w tym tworzeniu i publikowaniu kompromitujących materiałów oraz włamywania się na konta i komunikatory. Dorośli mieli okazję dowiedzieć się o rozpowszechnionych wśród dzieci i młodzieży zjawiskach w sieci, tj. hejtowaniu (tzw. „trollowaniu”) oraz flejmowaniu. Podczas szkolenia prowadząca zwróciła szczególną uwagę na rozpowszechniający się problem odnoszący się do zjawiska przesyłania wiadomości o charakterze seksualnym, tzw. seksting. Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat programów do ochrony dziecka w sieci.

Na koniec, po podzieleniu się przez ochotników swoimi doświadczeniami, wywiązała się dyskusja zakończona refleksją nad korzyściami płynącymi z korzystania z internetu, a także możliwymi zagrożeniami, czyhającymi w sieci.